top of page
Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to metoda leczenia, która uzdrawia. Sięga do przeszłości, by pomóc ludziom rozwiązać problemy, które uniemożliwiają pełne przeżywanie życia, powodują ból, wycofanie, trudności w relacjach z innymi ludźmi.

Co leczy w psychoterapii?

Przede wszystkim relacja psychoterapeutyczna i nastawienie do terapii

Wymagają one umiejętności interpersonalnych psychoterapeuty i aktywności obu stron. 

Skąd wiadomo, że terapia działa?

Skuteczność psychoterapii została potwierdzona w wielu badaniach naukowych.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne określa psychoterapię jako metodę o dowiedzionej skuteczności, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje psychoprofilaktykę i psychoterapię jako jedne z głównych narzędzi skutecznych podczas rosnącej dziś na świecie epidemii depresji.

W ostatnich latach prowadzono wiele badań nad wpływem psychoterapii na zmiany aktywności mózgu, a dzięki rozwojowi badań obrazowych został on udowodniony. Udana psychoterapia z perspektywy neuronauki to taki proces, w którym dostarczamy środowiska i doświadczeń, które pozwalają na pobudzenie wzrostu neuronów i integrację sieci neuronowych (Cozolino L., The Neuroscience of Psychotherapy).

W psychoterapii jak w muzyce:
liczy się kto, co, jak i dla kogo robi.

 

 

 

Inaczej mówiąc: 

określony psychoterapeuta,

stosujący właściwe metody,

dopasowane do konkretnych pacjentów. 

Polecamy w sieci: 
[dostęp 2023-01-30]

  • Osoba terapeuty a wyniki psychoterapii - tekst publikowany w miesięczniku Świat Problemów 2019, aktualnie brak dostępu online

czym jest terapia?
co leczy?
czy to działa?
ważne linki
bottom of page